MasteR Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce este LINUX? Sa-l instalez? Cu ce sa incep?

In jos

Ce este LINUX? Sa-l instalez? Cu ce sa incep? Empty Ce este LINUX? Sa-l instalez? Cu ce sa incep?

Mesaj Scris de user Sam Aug 06, 2011 6:56 pm

Ce este LINUX?
Nu de putine ori am fost intrebat ce este LINUX? Este un program care ruleaza pe Windows? Ce face el?
Sau vad peste tot LINUX este un sistem de operare! Fraza asta este putin gresita! De ce? Aflam imediat!

LINUX nu este practic un sistem de operare ci este un nucleu ("kernel" -> partea principala a unui sistem de operare) gratuit scris de la 0 in C, inspirat putin din unix, de catre Linus Torvalds.
Sistemul de operare practic este distriutia bazata pe nucleul LINUX ex: UBUNTU, DEBIAN, SUSE, etc.

Sa-l instalez?
Eu va incurajez sa-l instalati! Chiar daca la inceput nu prea cred ca o sa va simtiti in largul vostru lucrand pe el.

Cu ce sa incep?
Pentru cei care vor sa incerce LINUX pentru prima oara cateva sfaturi:

1) Alegeti o distributie usor de folosit si de instalat, recomand Ubuntu (cu ea am inceput si eu).
2) Creati un spatiu liber pe hard cu un program de partitionare ex: Partition Magic 8.
3) La partitionare puteti alege sa-l instalati in spatiul liber facut de voi pe hard.
4) Instalati LINUX "dual boot" (LINUX instaleaza el un BootLoader O sa va apara la Boot optiunile: Windows - LINUX) cu Windows asa nu aveti probleme gen "pierderi de date".

Pot folosi LINUX ca sistem de operare unic?
Da! Cu conditia sa fi un pic avansat in utilizarea lui, daca esti incepator sar putea sa ai probleme.

Programe de unde iau pentru LINUX?
In general aici depinde de distributia aleasa de exemplu distributiile de LINUX bazate pe DEBIAN
au avantajul ca programele vin precompilate si se pot instala usor chiar de la instalarea sistemului.
Alte distributi insa se bazeaza pe compilarea lor ceea ce nu este recomandat pentru un incepator.

Jocuri?
Aici LINUX cam scartaie putin pentru ca majoritatea jocurilor sunt bazate pe DIRECTX care nu se
poate instala pe LINUX (copyright MICROSOFT nu!). Insa cu aparitia emulatorului Cedega jocurile nu
mai este o problema asa mare!

O metoda simpla si gratuita pentru a incerca Linux chiar atunci cand va jucati prin Windows este VirtualBox, mai multe detalii pe site'ul lor.

Sunte-ti liberi sa puneti si alte intrebari despre LINUX o sa incerc sa raspund la toate!
user
user
Administrator

Mesaje : 298
Reputatie : 8
Data de inscriere : 06/08/2011
Varsta : 35

https://master-2.forumburkina.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum